V Międzynarodowy Kongres Rowerowy

671582784_972151452064501_2521639167645209747_n.jpg

V Międzynarodowy Kongres Rowerowy w Tarnowskich Górach odbył się w dniach 16 i 17 kwietnia br. w Tarnogórskim Centrum Kultury w Tarnowskich Górach. Motto tegorocznego spotkania brzmiało: Rower, Miasto, Metropolia, Polska, Europa.

V Międzynarodowy Kongres Rowerowy w Tarnowskich Górach dobiegł końca. Czas na krótkie podsumowanie, tym bardziej, że relacje pojawiające się w internecie już w czasie trwania wydarzenia były bardzo pozytywne. Ale najpierw kilka faktów.

Kongres miał miejsce 16 i 17 kwietnia br. i odbywał się po raz piąty w Tarnogórskim Centrum Kultury w Tarnowskich Górach. Motto tegorocznego spotkania brzmiało: Rower, Miasto, Metropolia, Polska, Europa. Jego organizatorem była Lokalna Organizacja Turystyczna „Miasta Gwarków”, a partnerem odpowiadającymi m.in. za przygotowanie programu było Województwo Śląskie przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Miasta Tarnowskie Góry i Powiatu Tarnogórskiego.

Podczas Kongresu w trzech panelach przedstawionych zostało 21 prezentacji przez 23 ekspertów z czterech krajów. W wydarzeniu wzięło udział 107 osób, głównie samorządowców zajmujących się na co dzień tworzeniem infrastruktury rowerowej i promocją mobilności i turystyki rowerowej.

Poza częścią konferencyjną uczestnicy mieli okazję do odwiedzenia Muzeum Motoryzacji „Czarnohucka 10” w Tarnowskich Górach z imponującą kolekcją 360 zabytkowych rowerów oraz w wycieczce studyjnej w Katowicach, gdzie pod lupę wzięto pierwszy w regionie oddany odcinek Velostrady.

Sprawne podróżowanie w Tarnowskich Górach i w Katowicach zapewnił uczestnikom Kongresu operator Metrorowerów, firma Nextbike GZM, a przejazd z Tarnowskich Gór do Katowic i z powrotem - Koleje Śląskie.

Pierwsze komentarze uczestników dotyczące zarówno tematyki i organizacji Kongresu oraz atmosfery są bardzo pozytywne. Była to okazja nie tylko do wysłuchania referatów ekspertów czy przejazdu rowerowego, ale także możliwość wymiany opinii i doświadczeń oraz dyskusji wśród samych samorządowców.

Podczas Kongresu padły też konkretne propozycje dotyczące współpracy Województwa Śląskiego z organizacjami samorządowymi z kraju i zagranicy m.in. przy organizacji konferencji rowerowej we Wrocławiu, zaangażowania przy tworzeniu Europejskiego Szlaku Kultury Przemysłowej czy realizacji wspólnych rowerowych projektów polsko-czeskich i polsko-słowackich w nadchodzącej perspektywie unijnej.

Były to bardzo intensywne dwa dni, pełne inspiracji, dające możliwość spojrzenia na zagadnienia zawiązane z mobilnością i turystyką rowerową z bardzo różnej i często nietypowej perspektywy. W dniu zakończenia piątej edycji już zaczynamy planować kolejną. 

Przydatne linki:

https://tarnowskiegory.pl/2026/03/v-miedzynarodowy-kongres-rowerowy-w-tarnowskich-gorach/

https://www.silesia-sot.pl/v-miedzynarodowy-kongres-rowerowy-w-tarnowskich-gorach/2026/04/20/

https://www.kolejeslaskie.pl/trwa-v-miedzynarodowy-kongres-rowerowy-z-udzialem-kolei-slaskich/

 

Galeria

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
tel.: +48 (32) 20 78 888
e-mail: kancelaria@slaskie.pl

NIP: 9542260713
REGON: 276284638


Powrót na początek strony