Nowa kładka pieszo-rowerowa na Olzie

Betonowa kładka podtrzymywana stalowymi linami nad rzeką Olzą. Zachód słońca

Nowa kładka pieszo-rowerowa na Olzie połączyła Pogwizdów z zaolziańskimi Łąkami (Polskę z Czechami) i szybko stała się popularnym miejscem spacerów okolicznych mieszkańców.

Nowa konstrukcja ma szansę stać się także atrakcją turystyczną rowerzystów. Gmina Hażlach ogłosiła przetarg na krótki odcinek ścieżki rowerowej prowadzącej z dworca PKP w Pogwizdowie do kładki. Jak podkreśla wójt Grzegorz Sikorski, bez tej infrastruktury kładka nie spełni w pełni swojej funkcji. Samorząd chce zakończyć inwestycję w czerwcu, aby jeszcze przed wakacjami zorganizować pierwszy polsko‑czeski rajd rowerowy i oficjalne otwarcie.

Równocześnie gmina złożyła wniosek o budowę ścieżki w kierunku Cieszyna. Trasa miałaby biec wzdłuż Olzy, a dalej przez ul. Wierzbową, Krótką i Cieszyńską, z połączeniem do istniejącej infrastruktury w Cieszynie. Jeśli miasto zrealizuje brakujące odcinki, możliwe będzie połączenie rowerowe od mostu Przyjaźni aż do Jastrzębia, a dzięki czeskiej sieci także do Karwiny i Bogumina.

Wójt gminy Hażlach zaznacza, że inwestycja może być etapowana, ale podkreśla, że jeszcze niedawno sama kładka wydawała się nierealna. Jeśli finansowanie się utrzyma, istnieje duża szansa na stworzenie pełnego systemu tras, który umożliwi bezpieczną jazdę od Cieszyna, aż do ujścia Olzy.

Zachęcamy do zaplanowania wycieczki do Karwiny po czeskiej stronie z wykorzystaniem Kolei Śląskich oraz nowej kładki.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
tel.: +48 (32) 20 78 888
e-mail: kancelaria@slaskie.pl

NIP: 9542260713
REGON: 276284638


Powrót na początek strony